fot. Beata Patrzałek
Border collie to nie jest rasa dla każdego. Nie nadaje się na towarzysza dziecięcych zabaw, krasnala ogrodowego mającego za zadanie ozdabiać piękny ogród, czy po prostu towarzysza weekendowych spacerów po lesie. Jest mnóstwo innych ras, które się w tym odnajdą. Border collie to rasa pracująca, której przeznaczeniem było zaganianie owiec na dużych obszarach, ściśle współpracując przy tym z pasterzem. Potrzebuje on zatem zarówno wysiłku fizycznego, jak i pracy umysłowej do zaspokojenia jego potrzeb.
Tym właśnie się kieruję i ten cel przyświeca mi, snując plany hodowlane i wybierając psy, które zamieszkają pod moim dachem. Pasienie owiec zamieniliśmy na agility choć kto wie, może kiedyś wrócimy do korzeni. Na ten moment okazjonalnie jeździmy na treningi pasienia do trenerów pracujących z rasą. Dlatego wybierając psy kieruję się ich zdrowiem, temperamentem i cechami fizycznymi pozwalającymi im na tego typu aktywności.
Hodowli nie prowadzę w celu zarobkowym. Chcę powoływać na świat zdrowe i wartościowe szczenięta, które zachowają cechy typowe dla rasy i sprawdzą się w pracy czy sporcie. Mioty, które w przyszłości pojawią się pod moim przydomkiem będą podyktowane moimi preferencjami i tym, czy z danego miotu sama chciałabym wziąć szczeniaka. Jeżeli pies nie spełnia moich oczekiwań względem temperamentu, mimo tego że jest zdrowy i piękny – nie użyję go w hodowli, ponieważ uważam to za nieetyczne.
Jesteśmy hodowlą zarejestrowaną w ZKWP (FCI).
Szczenięta opuszczają hodowlę wraz z metryką ZKWP (FCI) na podstawie której opiekun może wyrobić rodowód w ZKWP. Do teczki z dokumentami załączona jest kopia umowy, kopie wyników badań rodziców, a także książeczka zdrowia z informacjami o szczepieniu i zachipowaniu. Przyszły opiekun otrzymuje również wgląd w kartę przeglądu miotu.
Szczenięta otrzymują na start wyprawkę, w której znajduje się karma, którą jadły w hodowli, obroża i smycz, podkłady higieniczne, kocyk i zabawki.
Szczenięta opuszczając hodowlę mają wykonane badanie oczu oraz badanie słuchu BAER. Są zaszczepione stosownie do wieku i kilkukrotnie odrobaczone. Jako hodowcy dokładamy wszelkich starań robiąc badania naszym psom i starannie dobieramy pary hodowlane, by uniknąć chorób i wad genetycznych u szczeniąt.
Szczenięta w naszej hodowli poddawane są wczesnej stymulacji neurologicznej. Mają dostęp do zabawek sensorycznych i przeszkód socjalizacyjnych dostosowanych do ich wieku. Nie egzekwujemy kwarantanny, dlatego będąc jeszcze w hodowli mają kontakt z różnymi ludźmi i są zabierane na wycieczki w różne miejsca w celu socjalizacji z otoczeniem. Poznają zarówno las, jak i ruch uliczny.
Szczenięta uczestniczą w życiu domowym jak reszta naszych psów. Umiejscowione są blisko nas i poświęcamy im ogrom czasu, dając im wiele uwagi i miłości. Są oswojone z dźwiękami i sytuacjami domowymi. Zapoznajemy je z różnymi odgłosami, zapachami, pokarmami, przedmiotami (odkurzacz, zmywarka, parasol), weterynarzem, jazdą samochodem. Od początku są przyzwyczajane do klatki. W odpowiednim wieku zaczynamy się z nimi bawić, zarówno z grupą jak i pojedynczo. Nagrania z zabawy udostępniane są przyszłym opiekunom szczeniąt.
Socjalizację należy kontynuować w nowym domu.
Rozród nie jest głównym celem naszej hodowli. Chcemy się cieszyć naszymi psami i trenować z nimi. Są pełnoprawnymi członkami naszej rodziny i ich komfort i dobro stoją na pierwszym miejscu. Nie rozmnażamy psów do których mamy wątpliwości dotyczące ich wartości hodowlanej. Z tego względu nie doczekaliśmy się jeszcze szczeniąt pod naszym dachem. Nie zmienia to faktu, że przez lata naszej działalności doskonale wiemy, jakie mamy preferencje i cele. Wiemy, jaką politykę hodowlaną chcemy prowadzić i jaki styl hodowli jest nam najbliższy. Nie doczekamy się w życiu wielu miotów, ale z pewnością każdy będzie wyjątkowy, niezwykły i szaleńczo kochany.
Jeśli odpowiesz twierdząco na choć jedno poniżej wymienione zdanie, wiedz że pies z naszej hodowli nie jest dla Ciebie. Chcemy zapewnić naszym szczeniętom jak najlepszą przyszłość i kochające domy. Nie prowadzimy hodowli w celu zarobkowym, mamy pracę która pozwala nam na utrzymanie naszego stada. W związku z tym sprzedaż szczeniąt nie jest naszym głównym celem.
Nie interesuje nas prowadzenie hodowli w celach zarobkowych. Mamy pracę, która pozwala nam na utrzymanie siebie i naszych psów. W związku z tym nie zależy nam na sprzedaży szczeniąt i nie traktujemy tego jak biznesu. To nasza pasja. Kochamy tę rasę, uwielbiamy dzielić z nimi życie i ich towarzystwo. Osoba, która weźmie od nas szczenię musi liczyć się z tym, że dołączy tym samym do naszej rodziny i będziemy chcieli utrzymywać kontakt, a także służyć pomocą i wsparciem w trudnych chwilach. Nasza odpowiedzialność za szczenię nie kończy się w momencie, gdy opuszcza ono próg naszego domu.
Planujemy mioty pod siebie – by zostawić sobie szczenię z według nas wartościowego skojarzenia i mieć potomka ukochanego przez nas psa. Wybierając reproduktora kierujemy się jego zdrowiem oraz zdrowiem w jego rodowodzie, jego temperamentem i potencjałem do pracy. Rasę pokochaliśmy za jej użytkowość, wrażliwość i skomplikowany charakter, wymagający od przewodnika dobrej komunikacji i uważności na psie emocje. Nie uważamy tych cech za wady i nie zamierzamy hodować psów w celu spłycenia tych cech, by stały się łatwiejszymi i mniej wymagającymi członkami rodziny.
Mamy wysokie standardy jeżeli chodzi o hodowlę psów. Zdrowie, uroda i zdobyte uprawnienia hodowlane to nie jest dla nas wystarczający powód, by powołać po takim psie na świat szczenięta. Bardzo ważnym aspektem jest dla nas temperament psa – jego stabilny charakter, chęć współpracy z człowiekiem, stosunek do świata i brak lęku. Border collie to rasa sama w sobie bardzo zróżnicowana, często trudna, lękliwa, neurotyczna, wrażliwa i ze skłonnością do fiksacji. Chcemy uniknąć tych cech w dalszej hodowli, ponieważ nie służą one zarówno w pracy jak i w codziennemu życiu z psem.
Nasze psy posiadają komplety badań niezbędnych do dalszej, odpowiedzialnej hodowli. Nie ograniczamy się tylko do zbadania stawów biodrowych, łokciowych i ewentualnie barków. Prześwietlamy również kręgosłup, regularnie badamy im serca, słuch i oczy. Każdy z naszych psów ma również zrobione testy genetyczne, wykluczające szereg różnych chorób, które szczenięta mogłyby odziedziczyć. Tego również wymagamy od opiekunów psów, które chcielibyśmy użyć w hodowli. Nasze psy są pod stałą opieką weterynaryjną oraz zoofizjoterapeutyczną.
Podchodzimy poważnie i odpowiedzialnie do hodowli, dlatego oczekujemy, że nowi opiekunowie naszych szczeniąt w odpowiednim wieku wykonają im komplet badań i udostępnią nam wyniki, które damy do wiadomości publicznej. Zależy nam na zdrowiu i dobrostanie całej rasy i chcemy prowadzić przejrzystą politykę naszej hodowli, by przyczynić się do rozwoju i poprawienia zdrowia rasy.
Hodujemy psy użytkowe. Ich eksterier spada na drugi plan tuż za zdrowiem, pochodzeniem i temperamentem. Nie jest jednak tak, że eksterier nie jest dla nas ważny. Ma on ogromny wpływ na ruch i możliwości fizyczne psa. Dlatego skupiamy się na psach o lekkiej, atletycznej budowie i prawidłowym (zbalansowanym) kątowaniu. Szata i umaszczenie nie są kwestią priorytetową w naszych wyborach. Linie naszych psów są typowo sportowe. Znajdują się w nich znane pracujące i sportowe psy jak Fetch Granting Pleasure, Eiri Greme Moss, Darleyfalls Born With Style, Tanhill Glen. Są to linie, które prym wiodą w konkurencjach agility – szybkie, elastyczne, zwrotne, dosyć drobne ale nie rachityczne, zazwyczaj o krótkiej szacie.
Wybierając domy dla naszych szczeniąt preferujemy opiekunów mających doświadczenie z psami, a najlepiej z rasą. Oczekujemy, że potencjalny opiekun będzie miał sprecyzowane plany dotyczące tego co i w jakim miejscu będzie trenował. Nie ukrywamy, że nasza hodowla ukierunkowana jest pod kątem agility i domów dla moich szczeniąt szukamy wśród zawodników i osób trenujących agility. Nie oczekujemy, że opiekun psa ode mnie będzie regularnie startował w zawodach, natomiast oczekujemy, że zapewni psu regularne treningi, dostosowane do wieku i możliwości fizycznych psa. Szczenięta dobierane są do nowych opiekunów pod kątem charakteru i oczekiwań przewodnika. Informujemy, czego spodziewamy się po maluchu i jakie problemy mogą pojawić się w przyszłości na podstawie obserwacji i znajomości danej linii. Przed decyzją o powierzeniu szczeniaka możemy spytać w środowisku o referencje potencjalnego kandydata na opiekuna. Wymagamy również przed rozmową wypełnienia ankiety, która da nam interesujące nas informacje i pozwoli zweryfikować warunki, jakie nowy dom może zapewnić maluchowi. Przed wydaniem szczenięcia do nowego domu wymagamy podpisania umowy, w której zawarty jest zapis o tym, że pies nie będzie przeznaczony do dalszej hodowli. Zapis może zostać anulowany po tym, jak pies spełni wszystkie wymagania dotyczące hodowli – zdobędzie uprawnienia hodowlane ZKWP (FCI), będzie miał wykonany komplet badań oraz sprawdzi się w pracy/sporcie i potwierdzi tym swoją wartość hodowlaną.
We are working on the English version of our website. Please visit the links below in the footer of our site. Have fun!
Nowy Jasień 49A, 97-217 Polska
+48 535 562 919
hello@hazyhills.pl